• آخرین بروز رسانی : 1400/08/01

پلاکت

 

خون از دو بخش پلاسما و سلول هاي خوني تشكيل شده است. گويچه هاي سرخ، گويچه هاي سفيد و پلاكت ها اجزاي سلولي خون هستند. پلاكت ها كوچك ترين جزء سلولي بوده، در كنترل خون ريزي و انعقاد طبيعي خون نقش حياتي دارند. تعداد پلاكت ها در خون انسان 150 تا 450 هزار عدد در هر ميلي متر مكعب است.

نیاز بیماران به فرآورده پلاکتی:

بيماران تحت  دوز های بالاي شيمي درماني، نياز به 8 واحد پلاكت هر سه روز دارند. بيماران مبتلا لوكمي ممكن است هفته اي به 10 تا 12 واحد پلاكت و بيماران تحت پيوند مغز استخوان ممكن است تا 120 واحد پلاكت نیاز داشته باشند.پلاكت ها نقش حياتي در درمان هاي نوين دارند و اهميت آن ها هر روز بيشتر مي شود. برآوردها نشان مي دهد كه بيش از 20% از هزينه هاي بستري در بخش هاي خون و سرطان، مربوط به تزريق خون است.

فرآیند پلاکت فرزیس:

پلاكت، هم می‌تواند از خون كامل اهدایی اهداكنندگان خون و هم به طور مستقیم از طریق فن آوري نوينی به نام "پلاكت فرزیس" تهيه گردد. در روش پلاكت فرزيس‏، با يك بار اهدا، به ميزان شش تا هشت برابر روش اهداي خون عادی،‏ پلاكت تهيه مي شود. يك واحد پلاكتي تهیه شده با این روش، بيشتر يا مساوي  1011×3 عدد پلاكت دارد.فرزیس ( Pheresis ) واژه ای يوناني و به معناي بيرون آوردن و جداسازي تحت اثر نيرو است و پلاکت فرزیس روندي اتوماتيك براي تهيه پلاكت به ميزان خيلي بيشتر، نسبت به تهيه پلاكت از كيسه هاي خون اهدايي است. دستگاه هاي پلاكت فرزيس بر اساس وزن مخصوص يا اندازه سلولي با استفاده از دستگاه سانتريفوژ( نيروي گريز از مركز)، يا با استفاده از فيلترهاي خاص و يا هر دو روش، سلول هاي خوني را از هم جدا كرده، پلاكت ها را برداشته و بقيه اجزاي سلولي و پلاسماي خون را به فرد  پس  مي دهد.پلاکت تهيه شده به روش پلاكت فرزيس خطر اثرات جانبي ناشي از گلبول هاي سفيد مانند تب ناشي از تزريق خون و خطر انتقال بيماري هاي عفوني از اهدا كننده هاي متعدد را كاهش مي دهد. از آنجا كه تهیه پلاكت به روش فرزیس تعداد واحدهای پلاكت بیشتر و با كيفيت بالا تري را از یك اهداكننده در اختیار قرار می‌دهد، در سال‌های اخیر بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

  بيماران نيازمند پلاكت:

مبتلايان به بدخيمي هاي خوني يا ساير سرطان ها، مبتلايان به كم خوني آپلاستيك، بيماران تحت پيوند مغز استخوان، بيماران تحت جراحي هاي بزرگ و قلب باز، بيماران تحت شيمي درماني،‏ پرتو درماني و پيوند عضو، مبتلايان به ايدز، بيماران دچار انعقاد منتشره داخل عروقي ( DIC ) ، بيماران مبتلا به بزرگي طحال، مبتلا يان به بيماري هاي خود ايمني پلاكتي، مصدومان و مجروحان حوادث، تصادفات و سوختگي و درمان حمايتي در مبتلايان به كاهش تعداد پلاكت
 
   بهتر است بدانیم!

طول زمان پلاكت فرزيس 60 تا 90 دقيقه بوده و پلاكت هاي اهدايي هم در مدت 24 تا 48 ساعت جايگزين مي گردد. تمامی‌ سوزن‌ها، كیسه‌ها، لوله‌های رابط و کیت مصرفی در پلاکت فرزیس، استریل و یك بار مصرف براي هر اهدا كننده هستند و خون در هیچ مرحله‌ای با دستگاه تماس ندارد، بنابراین انتقال عفونت از طریق دستگاه ویژه پلاكت فرزیس به اهدا کنندگان غیرممكن است.استفاده از آسپرين يا داروهاي ضد التهابي و مسكن مانند ايبوبروفن، سبب اختلال در عملكرد صحيح پلاكت ها مي شود. آن ها نبايد 48 تا 72 ساعت قبل از اهداي پلاكت مصرف شوند. در حالی که فاصله بین دو اهدای خون، حداقل 8 هفته است، هر شخص مي تواند هر 48 ساعت يك بار اهداي پلاكت داشته باشد، اما بيش از دو بار در هفته و در مجموع بيش از 24 بار در سال مجاز نمي باشد.

به خاطر داشته باشيم، طول مدت نگهداري فرآورده پلاكتي فقط سه روز است

و  بيماران فراوانی به پلاكت هاي اهدايي نياز دارند.پس اهداي مستمر  خون  را فراموش نكنيم.


آیا من می توانم پلاکت اهدا کنم ؟

  تمام شرایطی که برای اهدای خون لازم است جهت اهدای پلاکت نیز لازم می باشد.

 سن بالای 18 سال

وزن در محدوده قابل قبول ( بالای 55 کیلو گرم )

 هماتوکریت نرمال بالای 42 درصد

 دارویی طی 36 ساعت اخیر مصرف نکرده باشید.

حداقل پلاکت جهت اهدا 150000 می باشد.

 حتما باید قبل از اهدا یک غذای مقوی مصرف کرده باشید.

اگر آن روز الکل یا دارو ی خاصی مصرف کرده باشید، بهتر است از اهدا اجتناب کنید.

بعداز اهدا تا 4 ساعت از انجام فعالیتهای سنگین وشدید خودداری کنید.

فرد اهداکننده خون بعد از 2 ماه از آخرین اهدای خون می تواند پلاکت اهدا کند.