• آخرین بروز رسانی : 1400/08/01

تاریخچه

 

اداره کل انتقال خون استان قزوين یک نهاد دولتی با هدف تامین خون و فراورده های خونی سالم برای نيازمندان به خون و فرآورده هاي سلولي و پلاسمايي مي باشد که با همت و تلاش مسئولين استان،‌ موافقت تاسيس آن در سال 62 گرفته شد . پس از جذب نيروي انساني و آموزش هاي لازم از ابتداي سال 63 در ساختماني اماني واقع در بيمارستان بوعلي قزوين شروع به كار نمود و با ايثارگري هاي مردم خداجو و انساندوست استان رسالت خود را در زمان دفاع مقدس در تامين خون مورد نياز مجروحين جنگ به انجام رسانيد وپس از آن نيز با ياري مردم با فرهنگ استان علاوه بر تامين خون وفرآورده هاي سلولي و پلاسمايي بيماران و مصدومين نيازمند استان،‌ ياري رسان استان هاي هم جوار بوده وهست ودر مواقع بحران همچون زلزله گيلان و بم با همت مردم نوع دوست استان به ياري زلزله زدگان شتافته است.
پايگاه انتقال خون استان جزو اولين پايگاهها در سطح كشور مي باشد كه از سال 76 اقدام به حذف سيستم جايگزين خون به منظور تامين سلامت خون نموده است و تمامي خون هاي اخذ شده از سال 76 فقط بصورت اهدايي بوده است.
همزمان با فعاليت خونگيري از سال 77 بخش پلاسمافرزيس اهدايي را به منظور تامين مواد اوليه داروهاي مورد نياز بيماران راه اندازي نموده و با راه اندازي بخش پلاسمافرزيس درماني از اعزام بيماران نيازمند به پلاسمافرزيس درماني به تهران بي نياز نمود.
در سال 78 با همت و تلاش مسئولين استان پايگاه اقماري تاكستان را به منظور رفاه حال مردم شريف تاكستان راه اندازي نمود.
در سال 79 با همكاري مسئولين محترم استان مخصوصا اداره اوقاف و امورخيريه و متوليان موقوفه حاج عباس رضوي در واگذاري زمين، ساختمان مستقل انتقال خون استان به عنوان طرح ملي با حضور وزير محترم بهداشت و درمان و آموزش پزشكي جناب آقاي دكتر فرهادي در تقاطع آيت اله طالقاني و آيت اله كاشاني افتتاح گرديد.
سال 80 با تلاش پرسنل و مديريت پايگاه،‌ سيستم رایانه ای پايگاه انتقال خون استان قزوين راه اندازي گرديد كه درحال حاضر سيستم مكانيزه قزوين مورد قبول سازمان انتقال خون واقع گرديده در كليه پايگاههاي انتقال خون كشور بكار گرفته شده است.
از سال 81 طرح تكريم ارباب رجوع به منظور جلب رضايت اهداء كننده ومصرف كننده خون به اجرا گذاشته شد كه درسالهای زیادی در نظرسنجي مراجعين رتبه های برتر را دربين دستگاههاي اجرايي استان و انتقال خونهای کشوركسب نموده است.
از سال 82 طرح نوين سيستم قرنطينه محصولات پلاسمايي به منظور افزايش ضريب سلامت محصولات پلاسمايي بكار گرفته شد وبه تبعه آن سيستم سردخانه مجهز راه اندازي شد.
در سال 83 پايگاه انتقال خون قزوين جزو اولين پايگاه ها در سطح كشور مي باشد كه موفق به دريافت گواهينامه مديريت كيفيت ايزو 2000-9001 گرديد.
از ديگر دستاوردهاي مهم، دستيابي به شاخص 50درصدي اهداي مستمر در سال 83 دراستان مي باشد.
در حال حاضر آقای دکتر محمد حسین برادران مدیر کل انتقال خون استان است.